Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití toho e-shopu. Pokud budete nadále prohlížet tento e-shop, s použitím cookies souhlasíte.

 

 

 

 

Doprava

 

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

naše cena 112,00 Kč (4,36 EUR)
naše cena 84,00 Kč (3,27 EUR)

NÁVODY » Příprava podkladu tapetování
Příprava a kontrola podkladu při tapetování

 


Při stavbě domu jsou vždy nejdůležitější základy a to samé platí i při tapetování. V této sekci najdete tipy, na co si dát pozor při přípravě podkladu pro tapetování.

Pevná, čistá a suchá podkladová stěna = dobrý základ pro tapetování

I ty nejkrásnější tapety uplatní svou krásu pouze po nalepení na správně upravenou plochu.

Ne náhodou předepisují normy to, že základová plocha (stěna) musí být pevná, čistá, suchá, bez trhlin a bez látek bránících lepení. Jen tak můžete předejít nepříjemným komplikacím. Garantovat dlouhodobou životnost tapety je možné pouze při spolehlivém a odborném provádění tapetovacích prací, mezi které patří i důkladná příprava podkladové plochy.

Podkladová plocha není jen stěna

Podkladová plocha se definuje jako pevná nosná konstrukce, na kterou se přilepí tapeta nebo bordura. Součástí základu není jen nosná stěna (zdivo nebo stavební panely), ale i různé vrstvy (včetně krycích), jako jsou izolace, omítky, stěrkové plochy, barvy nebo jiné nátěry, někdy i staré tapety.

Na co si dát pozor

Důležitými vlastnostmi, které jsou při tapetování rozhodující, jsou pevnost a nasákavost podkladové plochy. Podle nasákavosti rozlišujeme vrstvy schopné absorbovat vlhkost neboli vrstvy savé (např. beton, dřevo, přírodní kámen, cihla, sádrokarton) a vrstvy hutné, nesavé (např. plast, kov, linoleum). Protože se tapetování obvykleprovádí jen na savých površích, je nutné zvýšit nasákavost nesavých povrchů (např. odstraněním barevné vrstvy, omítnutím, přestrkováním, atd..). Tím se výrazně zvýší spolehlivost tapetování. Pokud není možné zvýšit nasákavost, je nutné zvolit takový typ tapety, který umožňuje odpařování vlhkosti lepidla přes strukturu tapety.

 

Pár tipů jak poznat špatný podklad:

Podklad

podkladová plocha musí být hladká s dobrou nasákavostí, bez prasklin, nesmí obsahovat látky omezující přilnavost a musí být dostatečně pevná. O těchto vlastnostech se musíte přesvědčit ještě před tapetováním.

Omítka

pokud potřebujete odhadnout kvalitu omítnuté plochy, stačí po ní lehce přejet dlaní. Pokud se na prsty přilepí přebytky omítky, není pevnost dostatečná. Obdobný test si můžete provést i s lepící páskou.

Vlhkost podkladu

pokud nemáte k dispozici vlhkoměr, nalepte fólii o ploše 0,5m2 na stěnu pomocí lepící pásky. Přibližně po 24 hodinách ji odstraňte. Pozorujeteli na vnitřní straně fólie kondenzovanou páru, nebo plocha ztmavne, znamená to, že omítka je nadměrně vlhká.

V takoých případech je nutné vyčkat než vyschne nebo vytopit místnost pomocí tepelného zářiče, aby se schnutí urychlilo.

Nasákavost podkladu

než začnete tapetovat proveďte test nasákavosti stěn. Na zeď štětcem nebo rozprašovačem nastříkejte vodu. Dobrá nasákavost stěny se pozná tak, že plocha pod vlivem vody změní po krátkém čase barvu. Pokud je nasákavost příliš vysoká, plocha rychle ztmavne. V tomto případě je nutné použít penetrační nátěr.

Skvrny a praskliny na povrchu

mastné, olejové a dehtové skvrny musíte odstranit z povrchu před tapetováním. Mohou způsobit skvrny na tapetě a navíc na takto znečištěnou stěnu lepidlo ani tapety nepřilnou

Nacházíte-li na stěně praskliny, je třeba je vyplnit použitím spárovacího materiálu. Např. Metylan Crack Filler.

 

Pokud chcete staré tapety vyměnit za nové

Odstranění starých tapet

Před tapetováním je třeba odstranit staré tapety. Ručně to jde pomocí štětky na strop, vody, odstraňovače tapet a špachtle.

Úporně držící staré tapety, které se i přes několikeré namokření neoddělují, se perforují válečky s trny. Na perforované tapety naneste odstraňovač tapet a po 10-ti minutách tapety pomocí špachtle sundejte.

Omyvatelné a otěruvzdorné tapety se tak dají odstranit lépe. Pokud však byla tapeta lepena disperzním lepidlem, pomůže často jen strojní odpařování s přístrojem na vytváření páry.

U starých štěpitelných tapet smí teoreticky nosný papír zůstat na stěně a slouží jako makulatura. V praxi se to však podaří jen zřídka. Při tapetování dochází často ke vzniku bublin, proto je doporučujeme staré tapety beze zbytku odstranit.

Moderní vliesové tapety se naproti tomu dají za sucha beze zbytku stáhnout.

 

Penetrace

Pro dosažení dlouhodobého efektu je jednou z nejdůležitější části přípravy podkladu PENETRACE.

Penetrace je univerzální. Zpevňuje podklad a sjednocuje savost podkladu a zvyšuje přilnavost lepidla. Lze ji nanášet pomocí válečku, stříkáním a nebo pomocí štětky.

Penetrovat můžeme pomocí lepidla správným zředěním dle návodu na obalu lepidla. Jako penetrační nátěr lze použít všechny tapetové lepidla značky Metylan.